Brązowy medal Mistrzostw Świata dla zawodniczki SZJudo

Niesamowity sukces wychowanki Poloni Rybnik – zawodniczki Julii Kowalczyk. Julia zaczynała JUDO w Polonii Rybnik kiedy była w wieku przedszkolnym. Dziś zdobyła w wieku 21 lat jeden z najważniejszych medali jaki może wymarzyć sobie sportowiec – medal Mistrzostw Świata Seniorek w stolicy JUDO – Tokio.

Jak sama mówi: Wspaniałą sprawą byłoby wystąpić na igrzyskach. Ten cel staje się coraz bliższy, a to za sprawą brązowego medalu MŚ i aż 1000 pkt do Rankingu Olimpijskiego na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w tej samej hali – Nippon Budokan. Na podium stanęła obok takich gwiazd jak: Christa Deguchi – tegoroczna Mistrzyni Świata, Tsukasa Yoshida – Mistrzyni Świata z 2018 r. czy Rafaela Silva – Aktualna Mistrzyni Olimpijska.

Julia w pierwszej kolejności na ippon wygrała z Nok Lam Yeung. Następnie przez waza-ari z Serbką Maricą Perisić. W kolejnej rundzie pokonała Timnę Nelson Evy z Izraela, z która po raz pierwszy wygrała podczas Grand Slam w Baku, kiedy przebojem wdarła się do grupy seniorskiej zdobywając brązowy medal tej imprezy.

W kolejnej rundzie o mistrza ćwiartki czekała na nią aktualna wówczas Mistrzyni Świata – Japonka Tsukasa Yoshida. Niewiele brakowało, a Julia dokonałaby sensacji ponieważ wcześniej bliska była zdobyciu po kontrataku punktu waza-ari, a na 18 sekund przed końcem zdobyła waza-ari. Yoshida jednak szybko odrobiła straty, a w dogrywce założyła skuteczne trzymanie.

W walce repasażowej zmierzyła się w ponad 8 minutowym pojedynku z aktualną Mistrzynią Europy Darią Meżecką. W niezwykle zaciętej walce golden score udało się przy wielkim aplauzie japońskiej publiczności rzucić na waza-ari Rosjankę i sprawić kolejną sensację w kategorii do 57 kilogramów.

Ta najważniejsza walka z Iveliną Ilievą – o brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorek od samego początku była prowadzona przez zawodniczkę KS Polonia Rybnik. Pod koniec walki udało się wykonać lubianą w ostatnim czasie technikę Julii – tzw. odwrotne ippon seoi-nage na efektowny ippon szeroko omawiany przez polskich i zagranicznych komentatorów.

To ogromny sukces polskiego i rybnickiego JUDO. 6 medal z kolei z imprezy mistrzowskiej tym razem z tej najważniejszej grupy – Seniorek!